V čase zväčšujúcej sa hospodárskej krízy, keď mnohí prichádzajú o prácu, si častejšie ako inokedy uvedomujeme, že práca a zdravie sú to najdôležitejšie, čo človek potrebuje pre dôstojný život. Keď práca bojuje s kapitálom, to nemôže dobre dopadnúť. Známe okrídlené heslo z čias socializmu „Proletári všetkých krajín spojte sa!“, lebo „mi kapitalisti sme sa už spojili“…, dostáva nový netušený význam a odkaz. Podľa zistení argentinských vedcov, 147 vzájomne prepojených globálnych kapitalistov, vládne celosvetovo ľuďom práce. Dnes si pripomínáme Prvý máj rôznymi happeningami. Pozrime sa na prvomájové oslavy Sviatku práce, z hradiska odkazu, který nám zanechal a ako sa svetovým kapitalistom podarilo nezamestnanosťou otupiť ostrie boja medzi kapitálom a prácou.
Peter Balog
Burano oáza pokoja a pohody
Burano je jedným z ostrovov v benátskej lagúne. Leží 7 km severne od Benátok v nadmorskej výške 2 m nad morom. Má 23 ha a žije na ňom asi 3000 obyvateľov. Je veľmi husto osídlený už od čias, keď jeho prví obyvatelia utiekli na tento ostrov zo strachu pred Húnmi v roku 452. Názov ostrova je odvodený od názvu vetra, ktorý tu fúka.
Murano, mekka sklárskeho umenia
Muranske sklo je slávny produkt benátskeho ostrova Murano. Nachádza sa v lagúne mimo brehov Benátok v Taliansku. Murano bolo obchodným prístavom od 7. storočia. Od 10. storočia, sa stalo známe pre svojich sklárov, ktorí vytvorili vplyvom ázijského skla unikátne Muranske sklo.
Zažili sme ramadán v Turecku
Aj keď je Turecká republika sekulárna krajina, deväťdesiatosem percent populácie sa hlási k oddaným nasledovníkom islamskej viery. Preto nikoho neprekvapí evokatívny zvuk takzvanej „moslimskej hudby", muezínovo volanie k veriacim. Päťkrát za deň sa nad každou moslimskou dedinou či mestom nesie zvolávanie na modlitbu. Každá mešita alebo modlitebná sieň má aspoň jeden minaret a balkón, kde si môže muezín, čiže vyvolávač, plniť svoju úlohu. Zvoláva moslimov, aby prestali so svojimi svetskými úlohami, otočili sa smerom k Mekke a modlili sa. Modlitba deklaruje, že „je iba jeden Boh a Mohamed je jeho prorok".
Efez obchodné a kultúrne centrum Malej Ázie
Vidieť zrúcané pamätníky mesta Efez je veľkým zážitkom. Efez v dobe svojho najväčšieho rozkvetu v 1. storočí n.l. bol správnym mestom Malej Ázie a svojou veľkosťou bol po Ríme a Alexandrii, tretím najväčším mestom s vyše 500 000 obyvateľmi. Hoci z jeho slávnej histórie archeológovia odkryli len centrum mesta s ulicami a námestiami, slávnou knižnicou, trhoviskami, kúpeľmi, fontánami a sochami mocných, spoločne s dvomi odeónmi ako prezývali divadlá.
Suleymanská keramika
Koncom 13. storočia sa na severozápade Malej Ázie osamostatnil niekdajší vazal seldžuckých Turkov emirát s centrom v Eskisehir, ovládaný tureckým rodom Osmanov, ktorý odvodzoval svoj pôvod od svojho zakladateľa Osmana (1299-1326). Napriek tomu, že počiatočné expanzia na západ i na východ bola na prelome 14. a 15. storočí prerušená úspešnými nájazdami Timura Lenka, sa osmanský štát čoskoro stabilizoval ako silná lokálna mocnosť, ktorej vojská na čele so sultánom Mehmetom II. (1451-1481) roku 1453 dobyli poslednú baštu východného kresťanstva - Carihrad (Konštantínopol).
Viac článkov...
- Sirence okúzlujúca dedinka kde sa akoby zastavil čas
- Námestie bocianov na Zemplíne
- Trianonská satisfakcia Slovenska, verzus fantómová bolesť Maďarska
- Skanzen Vychylovka
- Evanjeliá, dejiny alebo mýty?
- Budú zemetrasenia na jednom mieste za druhým…
- M.R. Štefánik, bohatier Slovenského národa
- Hľadal zlato, našiel zdravie
- Kto napísal rodný list Amerike?
- Kto má pravdu na Slovensku?
Stránka 1 z 10