O malebnej čistučkej obci Ľutina (424 m n. m.) s detskými ihriskami, kvetinovou výzdobou, či pamätníkom obetiam vojny v údolí riečky Ľutinka na juhozápadnom úpätí už spomenutého pohoria s okolo 500 obyvateľmi je prvá zmienka z r. 1330.
Tunajší chrám, ktorý v roku 1988 Svätý otec Ján Pavol II. povýšil na baziliku minor Zosnutia Presvätej Bohorodičky je vždy v auguste miestom najväčšej púte gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Hneď vedľa baziliky postavenej v r. 1908 kúsok od miesta pôvodného dreveného chrámu sv. Kozmu a Damiána z r. 1332, ktorý práve v roku ukončenia výstavby baziliky zhorel, je miniskanzen drevených chrámov východného Slovenska, ktoré sú presnými replikami originálov v mierke 1:10. Týchto neuveriteľne precízne urobených modelov je v areáli zatiaľ okolo 36, no pripravené na rozšírenie skanzenu sú už ďalšie.
Krížovou cestou miernym stúpaním popri skanzene došli k Chrámu Svätej rodiny, kópie to niekdajšej zhorevšej sakrálnej stavby, táto však má na mieste zvonice vyhliadkovú vežu. O niečo náročnejšie stúpanie po žltej turistickej značke čakalo našich súputnikov cestou na Hanigovský alebo správnejšie na Nový hrad (Novum Castrun Újvár) (765 m n. m.) s nádhernými výhľadmi do okolia pochádzajúci z 1. polovice 14. storočia. V roku 1556 ho cisárske vojsko dobylo, podpálilo a odvtedy chátral až do podoby dnešnej ruiny. V súčasnosti ho obnovuje občianske združenie Novum Castrum.
O niečo pohodlnejší ale aj kratší výstup po zelenej značke je z obce Hanigovce (533 m n. m.),ale to snáď až nabudúce. Členovia NM KST T, keďže počasie im po celý čas prialo, mali ešte v pláne vystúpiť na neďaleký Kamenický hrad za obcou Kamenica, no tesne pred cieľom ich zastihla skoro prietrž mračien, takže z ďalšej túry nebolo nič.
Aj napriek tejto záverečnej perličky boli celkove s podujatím všetci nadmieru spokojní.
Anton Hasák
Predseda KST Turista Michalovce