Dovolenka je skvelá vec. Môžete na nej oddychovať a pritom pozorovať, skúmať a hĺbať nad životom etnika, uprostred ktorého ste si vybrali tráviť chvíle oddychu. Mnohí mi dáte za pravdu, že Grécko je tým najzaujímavejším a najinšpirtívnejším miestom na svete, pretože svojím podnebím, množstvom ostrovov, morom, kutúrou, históriou, svojim myslením, tradíciami, mytológiou, zvykmi, kuchyňou a folklórom, dokáže vytvoriť atmosféru ako stvorenú na dobitie energie, aby sme dokázali zvládať počas roka každodenné problémy všedných aj výnimočných dní , pretože spolu celé ľudstvo ako jedna rodina prežívame jedno veľmi zvláštne obdobie ľudských dejín. Jedno veľké dobrodružstvo.V čom?
Množstvo globálneho dlhu je väčšie ako množstvo globálneho kapitálu. A tak sa potápame v dlhoch a nielen niektorí, ale všetci.Spoločnosť zdanlivo stráca svoje ciele, stáva sa cynickou, nemá nijakú perspektívu, akoby len prežívala. Aspoň sa jej to snažia niektoré sily pôsobiace na tejto zemi vnútiť. V takýchto obrovských zlomoch vznikajú vždy nové civilizácie. Ich začiatok a koniec vynikajúco symbolizuje práve Grécko, kde novodobá cibilizácia začala a zdá sa, že aj skončí, aby z nej opäť povstala nová spoločnosť ľudí, ktorá musí prejsť katarziou sebapoznania svojej identity.V novej spoločnosti, ktorá vznikne na troskách starej už nebude „ani grék, ani žid, ale jeden človek, stvorený podľa vôle Boha“.
Grékom sa vyčíta, že sú leníví, že siestujú, že si nechcú uťahovať opasky a že sa nevhodne zaujímajú o dianie okolo nich, že štrajkujú proti nesplatiteľnému dlhu namiesto toho, aby viac robili a starali sa o splatenie dlhu, ktorý im vyrobili ich nezodpovední a predajní politici, chamtiví svetoví obchodníci, a ľstiví bankárski bossovia z Ameriky. Zaujímavé, že to isté nikdo nevyčíta američanom, ktorí vplyvom zadlžovacej finančnej politiky FEDu a gemblérskemu kasínového kapitalizmu na Wall Streete, spôsobili nesplatiteľný dlh celému svetu. Američania však majú asi jediné šťastie v tom, že ich najväčším veriteľom je Čína, ktorá nechce , aby jej zostal v rukách „Čierny Peter“ bezcenných amerických dlhopisov. Preto číňania skupujú pokiaľ sa dá všetko na svete a boli by schopní kúpiť aj celé Grécko s jeho dlhmi.
Vráťme sa však k téme. Od súmraku ľudskej civilizácie ku gréckemu večeru.
Grécky večer vám radi zorganizujú v každom hoteli alebo v taverne. Môžete si na ňom oceniť podmanivosť ich folklóru a vychutnať bohatosť a pestrosť ich jedál a nápojov. Na gréckom večeri pochopíte mnohé z ich kultúry, zmýšľania, tradícií tým, že sa ponoríte do sveta hudby, spevu a tanca, ktorými vyjadrujú hĺbku svojich citov, ktorými oslavujú dar života podobne ako iné národy.
Na gréckom večeri, som si nevdojak spomenul na záverečnú scénu z filmu Titanik, kde ľudia bojovali o záchranu vlastného života, zatiaľ čo na palube vyhrávala hudba podmanivú melódiu “Blíž k tebe Bože , blíž”. V prepychovej časti lode, sa boháči zabávali, lebo neverili, že loď sa potápa... Grécky večer, mi pripomenul súmrak dnešných svetových pomerov, ktoré povstali i skončia zásluhou gréckej civilizácie, opradenej mytológiou a mystikou, civilizácie, ktorá dala svetu demokraciu, kde väčšina ľudstva bojuje o prežitie, zatiaľ čo boháči sa zabávajú lebo neveria, že zem stojí na pokraji katastrofy, ktorá navždy zmení prežijúcich.
Apropó, viete že potopenie Titaniku bol poistný podvod? Ale o tom niekedy nabudúce. Nebudeme si predsa kaziť grécky večer!
S pozdravom „História sa stále mení, istá je len budúcnosť!“
Peter Balog.