K turisticky k najzaujimavejším destináciam medzi gréckymi ostrovmi, patrí ostrov Patmos. Plavia sa k nemu lode z ostrovov Samos a Kos. Cesta loďou, pohodlným katamaranom trvá necelé dve hodiny. Ostrov má malý prístav Skala, do ktorého sa zaoceánske lode nezmestia. Bežní turisti, milovníci krás gréckych ostrovov, ale zvlášť kresťania z celého sveta, sa tu stretávajú na azda najzaujimavejšom mieste, kde si história podáva ruky s budúcnosťou. V čom?
Každý kto čítal Bibliu vie, že na ostrove Patmos dostal apoštol Ján od vzkrieseného Krista sedemnásť videní, ktoré zapísal do knihy známej pod názvom Apokalypsa, po slovensky Odhalenie alebo Zjavenie. Budúcnosť ľudstva, zapísal podľa miestnej tradície v jednej z jaskýň nachádzajúcich sa na úpätí vrchu Chora. K jaskyni vzdialenej iba dva kilometre od prístavu Skala, vás vyvezie autobus po kľukatej ceste. Jaskyňa patrí ortodoxnej gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá ju stráži ako oko v hlave. Okolo jaskyne vybudovala komplex budov. V samotnej jaskyni sa nachádzajú len ikony zobrazujúce svätého Jána ako dostal Zjavenie a typická výzdoba a zariadenie, ktoré poznáme z paravoslávnych chrámov , ako sú svietníky, lampáše, a skromný obetný stôl pre kňaza s pár stoličkami. V jaskyni je zákaz fotenia.
Hlavné centrum návštev zahraničných turistov smeruje o dva kilometre vyššie do areálu pevnosti, ktorá bola postavená v jedenástom storočí v období, v čase križiackych výpravy do Jeruzalema. Na vrchu Chora sa nachádza komplex budov s pravoslávnym chrámom, kde sú ubytovaní kňazi. Z pohľadu pravoslávnych veriaci je práve toto miesto Novým Jeruzalemom, ktoré radi navštevujú turisti zvlášť z krajín bývalého Sovietského zväzu. Niektorí z nich tu podstupujú pravoslávny krst. Neveriaci vám zase povedia, že si na tieto miesta chodia dobíjať auru.
Okrem časti pevnosti s chrámovými priestormi, sa môžu turisti poprechádzať po kľukatých uličkách úpätia vrchu Chora a obdivovať architektúru krásne vybielených domčekov, ktoré slúžia ako hotelový komplex pre turistov, ktorý sa chcú zdržať na ostrove dlhšie ako jeden deň. Z vrchu Chora, sa môžete pokochať krásnou scenériou ostrova Patmos a potom zísť pešo štyri kilometre po starej ceste do prístavu Skala, plnom obchodíkov a taverien, a nakúpiť si spomienkové predmety, z ktorých najzaujímavejšia je väzba knihy Zjavenia, v gréčtine ale aj iných jazykoch.
V čom sa teda história snúbi z históriou? Kto čítal knihu Zjavenie, vie že apoštol Ján napísal v jednom z videní v šiestej kapitole Zjavenia v skratke históriu sveta v čase druhého príchodu Krista.Videnie štyroch apokalyptických jazdcov, sa začína jazdou víťazného Krista na bielom koni, za ním nasleduje jazdec na červenom koni, ktorý vzal svetu mier od roku 1914, tretí jazdec drží v rukách váhy, predstavuje hlad a potravinovú nedostatočnosť v čase konca sveta. Jazdu uzatvára chorobný popolavý kôň predčasnej smrti následkom morových epidémii ľudstva, napriek medicíne, ktorá namiesto uzdravenia zabíja. Za nimi kráča Smrť a zberá obete vojen, hladu, a predčasne úmretých. Nepripomína nám to dnešok?
Jazda apokalických jazdcov v svojich obludných rozmerov zahŕňa celý svet. Nikdo sa nemôže vyhnúť ich divokej jazde. Ich jazda sa dotýka každého. Východisko sužovanému ľudstvu, však dáva len jazda víťaza nad svetom, Kráľa kráľov a Pána pánov o príchod vlády, ktorej sa veriaci modlia v známej modlitbe Otčenáš. Tak sa histótria stále mení, istá je len budúcnosť!
Peter Balog