Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

ZLATÝ ŽOBRÁK v Michalovciach

Novinkou tohto festivalu je, že sa rozširuje do regiónov Košického kraja. Zavíta aj do Michaloviec. V Michalovciach sa budú filmy premietať v stredu 7. júna v kine Centrum v mestskom kultúrnom stredisku.

zlaty zobrak - plagat

Na festivale sa podieľajú aj lokálne televízie. Za mesto Michalovce to bude TV Mistral.

Zlatý žobrák je prvý a najstarší medzinárodný festival lokálnych televízií. Koná sa každoročne začiatkom júna v Košiciach. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1995. Festival je databázou kvalitných lokálnych televíznych programov a zároveň miesto konania podnetných workshopov, prednášok, prezentácií, okrúhlych stolov a diskusných fór.

V tomto roku je  na festival prihlásených 280 filmov z 53 krajín. Zastúpenie majú mladí autori, produkčné spoločnosti aj lokálne televízie. Veľkým prínosom festivalu sú nielen filmy, workshopy na závažné témy ale aj možnosť konfrontácie tvorby, či nadviazanie nových vzťahov. V posledných rokoch má festival zaujímavé aj sprievodné podujatia. Tie sa taktiež okrem samotného premietania filmov uskutočnia v regiónoch.

zlaty zobrak - jasper - plagat

V našom meste bude sprievodným podujatím premiéra videoklipu o meste Michalovce z produkcie mladého rapera Tomáša Jaspera Vajdu. Jeho klip o srdci Zemplína bude prezentovaný počas celého dňa pred každým premietaním o 9.00, 11.00, 13.00 hodine, ale aj pred večerným premietaním o 19.00 hodine.

Záverečný ceremoniál odovzdávania ocenení v jednotlivých kategóriách bude v sobotu 10. júna v Dome umenia v Košiciach. Ocenenia niektorým víťazom odovzdajú primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný, primátor Michaloviec Viliam Zahorčák a viceprimátor Rožňavy Dionýz Kémeny.

 

 

Streda 9:00 hod.                                                                              veková skupina 7-11r.

 • BODI: psia superstar, Ash Brannon, 2012, animovaná komédia , 80´, USA –Čína,

Z Bodiho mal byť tradičný strážny pes s pevnou pracovnou dobou a sľubnou kariérou. Namiesto toho vzal gitaru, brnkol do strún a …

 

Streda 11:00 hod.                                                                            veková skupina 12-16r.

 • Žena ako pieseň, TV Skif, 2003, 7´, Bielorusko

O živote, problémoch a láskach obyčajnej vidieckej ženy.

 

 • Ohmatávači, TV B92, 2003, 10´, Srbsko

Sledujme dvoch televíznych redaktorov a ich príbeh o chlebe. Nie sme si v mnohých veciach podobní?

 

 • Homo ludis, Pero Pablovič, 2006, 7´, Srbsko

V Jablanici miestni ludia organizujú vidiecke dni „ Jablanica 2006 “. Tieto vidiecke hry pozostávajú z nasledovných disciplín : konský maratón, ťahanie ťažkých driev volmi a preťahovanie lanom....

 

 • Žiť a spievať, Anna Nemoga-Kolárová, 2007, 26´, Slovensko

Sú pripútaní na vozíček a majú len jeden druhého a  HUDBU. Dokument o radostiach a strastiach hendikepovaných súrodencov, ktorých pri živote drží spev

 

 • Fish, Saman Hosseinpuor,2015, 4´, Irán

Stará pani chce vymeniť vodu v akváriu, keď sa jej akvárium náhle vyšmykne z rúk a rozbije sa. Čo urobí s rybičkou, keď netečie voda?

 

Streda 13:00 hod.                                                                           veková skupina 16-19r.

 • Na východ od raja, , Asociácia Carmen, 2013, 13´, Francúzsko,

Krátky dokument z 19. medzinárodného filmového festivalu lokálnych televízií (Košice 2013) očami francúzskeho účastníka .

 • Dlhovlasí chlapci, Agnes Dimun, 2011, 25´, Slovensko

Dokument venovaný dlhým vlasom ako životnému štýlu a filozofii, histórii a sociálnym skupinám.

 • Film skutočných mužov, Nebojsa Slijepčevič, 2012, 12´ Chorvátsko

Situácia v krajine je vážna- pištole a pušky sú v každej ruke. Koncentrácia zbraní dosiahla kritický bod. Aj ten najmenší incident môže ukončiť tento krehký mier! Jeden nervózny prst na spúšti môže začať nezastaviteľný chaos.

 • Humoreska, Diana Deleanu, 2007, 20´, Rumunsko

Film poeticky vykresľuje grotesknú situáciu, kedy sa ľudia na sklonku života zosobášia, kvôli tomu, aby si finančne pomohli.

 

Streda 19:00 hod.    

 • Mamarosh, Momčilo Mrdaković, 2013, 110´, Srbsko

Premietač filmov v strednom veku stále žije so svojou matkou v Belehrade. Je horlivým fanatikom filmu a žije celkom spokojne v spoločnosti svojej matky. Po bombardovaní Srbska vojskami NATO sa z oboch stávajú utečenci. Po pomerne surrealistickej ceste prichádzajú do New Yorku, kde si uvedomuje, že nemôže viac robiť svoju milovanú prácu. Zatiaľčo sa spolu s matkou pokúšajú prežiť, začína sa nový vek digitálneho premietania. Niektoré vyradené projektory mu vnuknú dobrý nápad. Jeho novou životnou misiou sa stáva cestovanie a ukazovanie magického čara skutočného kina.

 

 

Tešíme sa na stretnutie s vami!