Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

SUBTEREN - 4 VÝROČIE PODPORY SÚČASNÉHO UMENIA NA ZEMPLÍNE

letosubterenV roku 2007 15. júna sa prvýkrát sprístupnil verejnosti vtedy nový alternatívny kultúrny priestor - SUBTEREN, alebo medzi domácími známi ako galéria subteren. Tento priestor svojimi podujatiami zveľaďuje - občianske združenie ZEMP-KULTURA (Zemplínska kultúra), ktorej hlavným cieľom je podporovať rozvoj súčasného umenia a kultúry v Michalovciach a na Zemplíne, v spolupráci z inými podobnými združeniami v okolí . Priestor SUBTEREN je vlastne edukačný priestor súčasného umenia a kultúry na východ od Košíc.

SUBTEREN spolu z inými „nekonkurenčnými organizáciami už 4 roky podporuje kultúru v meste Michalovce a v regióne. Absolvovali sme desiatky výstav, koncertov, premietaní, besied, edukačných kurzov a workshopou , prezentácii a prednášok. Subteren spoluorganizoval aj festival Easthetic na Zemplínskej šírave. Držíme si svoju koncepčnú líniu ,líniu prezentácie súčasnej umenia a kultúry aj vdaka podpore grantových projektov od Města Michalovce a Ministerstva kultúry. Pri príležitosti 4 výročia pripravujeme slávnostné podujatie spojené z výstavou " aktuálnych " diel umelcov ktorý v tomto priestore za posledné 4 roky mali samostatné výstavy.

Z mien spomeniem aspoň JÁNA VASILKA, PETER VALISKA TIMEČKO, BORISA VAJTOVIČA, EVU MOFLÁROVÚ, JARMILU DŽUPPOVÚ alebo VLASTU ŽÁKOVÚ. 17.JÚNA spolu oslávime naše malé a zároveň veľké úspechy.

Večer sa začne otvorením výstavy o 18.00 hod. v priestoroch SUBTERENU a po vernisáži bude nasledovať pokračovanie v hudobnom prevedení na dvore starého súdu ideálny na kultúrne podujatia.

O 20.00 hod. sa o hudbu sa postarajú JELLY BELLY A POSLEDNÉ DECEMBROVÉ DNI (vstup - 2,5 EUR )
pozn. Jelly Belly v týchto dňoch vydávajú svoju platňu.

1.JÚLA si premietneme najaktuálnejší výber z tvorby dvoch vysokých umeleckých škôl Akadémia umení v Banskej Bystrici a Fakulta umení v Košiciach .z obidvoch škôl to bude výber z ich ateliérov zameraných na video. Ako after party bude prezentácia hudobných experimentálnych DJ´s. ( vstup - 0 EUR až dobrovoľný)

15. JÚLA uzavrieme otvorením novej výstavy o 18.00 hod. – troch čerstvých absolventov Košickej fakulty umení, ktorý nám predstavia aj svoje diplomové diela.

O 20.00 hod nastúpi kapela CHIKILIKI -TUA zo svojim akrobatickým rock´n rollom  spolu z domácou kapelou HOSTEL známou svojím neúnavným držaním pozície kreatívnych domácich hudobníkov. (vstup 3 EUR ) verím že si vyberiete niečo s nášho programu a tešíme sa na spoločný umelecký zážitok.