Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

V Subteréne sú vystavené kreatívne pestrofarebné koláže

introladzkGaléria Subterén otvorila minulý týždeň interesantnú výstavu koláži „Keby bol svet z papiera nebolel by tak“. Autorom výstavy je mladý umelec Milan Ladyka. Rozvíja rukopis noža, nožníc a výtvarné vyjadrovacie možnosti papierovej koláže v prostredí súčasných fenoménov ako sú film, fotografia či grafický dizajn. Táto expozícia je prevažne figurálna. Uvidíte tam cyklus „We are the people“, ide o fotografie ľudí zo sociálnych sietí. Upútajú vás aj motívy príznačné pre pop art, kaktusy, paragliding a iné zaujímavé koláže. Zabrať mu dal aj projekt „Sad pony guerilla girl“. Je to pieseň americkej alternatívnej skupiny Xiu Xiu. „v podstate ide o videoklip vystrihnutý do papiera. Obrázky ktoré som vystavil sú v pôvodnej verzii fotografiami nasledujúcimi v istom rytme a témy podľa hudby,“ hovorí autor výstavy.

Autor po ukončení štúdia na Katedre výtvarnej výchovy a umenia na Prešovskej univerzite v Prešove - v roku 2006, intenzívne pracoval na svojej výstave. Až v tomto roku sa mu podarilo predstaviť sa verejne. „Čo sa týka techniky, štýlu a vlastného rukopisu tak som za tú dobu neprišiel na nič pri čom by som bol ochotný zostať. Proste som hľadal niečo nové“ povedal Ladyka a ďalej dodáva „pracoval som v školstve a po vyučovaní som pripravoval nástenky do triedy. Používal som pri tom farebný papier a špendlil ho na polystyrén. Tieto materiály na mňa pôsobili veľmi oslobodzujúco. Išli z toho príjemné a uvoľňujúce pocity plné ľahkosti, ktoré som v tej práci ako učiteľ veľmi potreboval.“ V tom čase si spomenul na koláže francúzskeho umelca Henriho Matissea, ktoré ho už pred tým dávnejšie oslovili. Bolo mu jasné, že týmto v sebe prebudil jeho odkaz.
Venuje sa aj literárnej činnosti. Umelec je členom Spišského literárneho klubu. Získal mnoho ocenení. Je viacnásobným laureátom súťaží Literárne Košice, Literárna Senica Laca Novomeského, Múzy, Zemplínskeho pera, Dúhovej lampy z krajiny zázračno, Akademického Prešova a Literárneho Zvolena. Dostal čestné uznanie na literárnej časti súťaže Horalfest 07. Publikoval v Slovenskom rozhlase, Dotykoch, Literárnych krokoch, denníku Korzár a vo viacerých zborníkoch.
Výstava potrvá do 8. apríla.

zdroj: M. Králiková

Unable to find the source directory (/var/www/mboka/michal1.sk/web/images/obr/ostatne/ladyka/), please check if your source directory exists