Každá dedinka na východe Slovenska dýcha vlastnou históriou. Mnohé stále ukrývajú poklady, ktorých historická hodnota je nevyčísliteľná.
Jeden zo zaujímavých príbehov sa odohral v obci Lesné neďaleko Michaloviec. V miestnom gréckokatolíckom kostole sa úplnou náhodou objavili nástenné maľby, ktorých vznik sa datuje až do 1.pol.15. storočia. Samotný kostolík dlho pamiatkari nepovažovali za príliš zaujímavý. V roku 2004 pri oprave strechy sa prišlo na to, že povala pod strechou ukrýva čosi viac, ako len podporné trámy a prach. Objavili tam pozostatky nástenných malieb, ktoré ihneď preradilo kostolík z kategórie nezaujímavých do kategórie Zemplínskych pokladov.
Podrobnejší výskum zistil, že kostol nemal od začiatku oblúkovú klenbu. Pôvodný románsky, alebo gotický strop bol rovný a bol z dreva. Tehlové pruské klenby sa urobili až neskôr koncom 19.str.. A práve zmena stropu z rovného na oblúkový hrá v celom tomto príbehu najdôležitejšiu úlohu. Výstavbou oblúkovej klenby sa zrazu najvrchnejšie maľby ocitli nad stropom a boli odsúdené na dlhé roky tmy a „samoty“ pod strechou kostola, ale to ich v podstate zachránilo pre budúce generácie.
Prvotný prieskum previedla v 80-tych rokoch Blanka Puškárová PhDr., Csc. A konštatovala nález pozostatkov vzácnych nástenných malieb z 15. storočia. Bývalý režim však nebol veľmi naklonený podporovať výskum a reštaurovanie sakrálnych pamiatok a už vôbec nie pamiatok pod patronátom gréckokatolíckej cirkvi. S projektom sa roky nič nedialo a postupom času sa na maľby znova zabudlo. Akoby im nebolo súdené dočkať sa svetskej slávy.
O dvadsať rokov neskôr sa však predsa len dočkali. Na kostole sa menila strecha. Keď zhodili tú starú a slnko presvetlilo celý priestor povaly. Na kamenných múroch sa objavili zabudnuté maľby a tento krát sa im už konečne dostalo patričnej pozornosti. Vďaka grantu z ministerstva kultúry fresky prešli v roku 2004-2005 odborným preskúmaním a následnou reštauráciou. Reštaurátori Mgr. Art. Rudolf Boroš a Mgr. Art. Peter Mlích zistili, že maľby pochádzajú z dvoch rozličných období. Na severnej a južnej strane sa nachádzajú 8 metrov dlhé a 1,5 m vysoké maľby zo 17.-18. stor. , ktoré boli prevedené technikou „Al secco“ nanášaním na suchú omietku. Napriek značnému poškodeniu sú tieto renesančné byzantské fresky veľmi vzácne. Z tohto obdobia sa v chrámoch východného Slovenska prakticky nevyskytujú a sú doslova unikátom.
Na východnej strane (oblúk nad oltárom) sa nachádza 4 metre dlhá a 1,5 m vysoká maľba z 1.pol.15. storočia prevedená technikou „Al fresco“ viacnásobným nanášaním farieb do mokrej omietky. Napriek tomu že sa jedná o 300 rokov staršiu maľbu oproti maľbám na severnej a južnej strane, je vďaka technike nanášania oveľa zachovalejšia.
V súčasnosti sa pomocou grantu „ Poklady môjho srdca“ získaného z VUB banky snažia sprístupniť tieto priestory aj širokej verejnosti. Na povale sa postavili drevené lávky so zábradlím a plošina pred gotickou freskou, ktoré umožnia zhliadnuť fresky bežným návštevníkom. Bude sa inštalovať osvetlenie priestorov na povale ako aj vonkajšie osvetlenie samotného kostola. Pribudnú vysvetľujúce informačné brožúry a tabule s fotografiami. Prví návštevníci by mohli vzácne maľby vzhliadnuť ešte pred začiatkom letnej sezóny.
„ Napriek unikátnym objavom sa zdá, že kostol v Lesnom ešte stále nevydal všetky svoje tajomstvá. Keď sa pred 20 rokmi robilo odvodňovanie chrámu našli sa jeho v blízkosti základy stredovekej sakristie a OSTIÁRIA. Znamená to, že tam muselo byť nejaké veľké pohrebisko a keď už nemali kde pochovávať, tak sa hrobky otvárali a pozostatky sa dávali do ostiária. Robil sa geosonárny prieskum podlahy aj priamo v chráme. Pod podlahou sa našlo 5 miest, kde by sa mohli nachádzať nejaké hrobky alebo kostrové pozostatky vtedy dôležitých ľudí. V súčasnosti vieme odhadnúť vek chrámu hlavne podľa prvej písomnej zmienky, ktorá je z roku 1250. Po podrobnejšom archeologickom prieskume podlahy chrámu a jeho blízkeho okolia bude možné presnejšie určiť vek chrámu a to na jeho dôležitosti a výnimočnosti určite ešte pridá.“
Unable to find the source directory (/var/www/mboka/michal1.sk/web/images/obr/ostatne/lesne/), please check if your source directory exists
Foto: L Boka a R. Boroš
Fakty:
Objekt: Gréckokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána
Lokalita: obec Lesné neďaleko Michaloviec.
Vek: prvá písomná zmienka z roku 1250 n.l. - románsky chrám
Prieskum:
- V druhej polovici 80-tych rokov – výskum previedla Blanka Puškárová PhDr., Csc.
- 2004/2005 - reštaurátori Mgr. Art. Rudolf Boroš, Mgr. Art. Peter Mlích
Nálezy:
- Dva krát 8m dlhé a 1,5 m vysoké nástenné maľby zo 17.-18. storočia – technika Al secco
- Raz 4m dlhá a 1,5 m vysoká nástenná maľby zo 14.-15. storočia – technika Al fresco
- Románska okno – pozostatok románskej architektúry
- Románska krstiteľnica
- základy stredovekej zakrestie a OSTIÁRIA
- Geosonárny prieskum poukazuje na 5 objektov (hrobiek, náhrobných kameňov alebo kostrových pozostatkov) pod podlahou kostola a ďalšie v blízkosti samotného chrámu.
- V chráme sa takisto nachádza vzácny barokový mobiliár evidovaný ako NKP – ikonostas, oltár s bohostánkom, kazateľnica a iné...
Využité zdroje:
- 2004-2005 grand ministerstva kultúry - prieskum a reštaurovanie malieb
- 2009-2010 grand VÚB Banky - sprístupnenie objektu verejnosti, osvetlenie, publikácia a propagácia.
Text: Ladislav Boka