Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

Kvalitný spánok – spôsob ako si udržať dobré zdravie


spalna
Radi spíte? Väčšina z vás určite odpovie, že áno. Mnohí z nás milujú spánok natoľko, že by sme vedeli prespať  ešte viac času ako doteraz, iní ho považujú za stratu času a ďalší by sa radi pridali k tej prvej skupine, ale pre spánok nemajú optimálne podmienky resp. im v tom bránia zdravotné alebo iné dôvody. Nakoľko je spánok dôležitý? Počas nočného spánku prechádzate každých 60 až 90 minút fázou, ktorú sprevádzajú rýchle pohyby očí. V tomto štádiu je mozog najaktívnejší a vedci sú presvedčení, že vtedy prebieha jeho regenerácia.

Spánok začína ľahkým spánkom, (1.a 2.  štádium non-REM). Po nich prichádza tzv. hlboký spánok (slow wave, delta spánok) -  najhlbšia a najpokojnejšia fáza spánku. Potom nasleduje časť spánku, kedy najmä snívame - REM fáza, ktorá je charakteristická psychomotorickým nepokojom. Snívať môžeme aj v non-REM fáze, ale najvýdatnejšie, najbizarnejšie a najživšie sny sú práve v REM fáze. REM fáza spánku má nesmierny význam aj z hľadiska ukladania pocitových, citových, ale aj pamäťových vnemov zo dňa. Tieto spánkové cykly sa počas noci opakujú 4- až 5krát. Nad ránom sa v nich predlžuje fáza REM spánku a skracuje sa delta spánok.

Pri spánku zohráva dôležitú úlohu aj spánkový hormón, tzv. melatonín, ktorý reaguje na svetlo a tmu. K jeho vyplavovaniu dochádza v tme a práve tento hormón sa tiež podieľa na regulácii spánku. Jeho tvorba v organizme postupne s vekom klesá, a aj preto niektorí ľudia vo vyššom veku pociťujú rannú nespavosť. U každého človeka sú dĺžka spánkových cyklov a ich počet individuálne, rovnako ako dĺžka zaspávania a doba vstávania. Máme "krátkospáčov" aj "dlhospáčov". Sú ľudia, ktorým stačí 4-hodinový spánok, ako boli napr. Churchill alebo Einstein, na druhej strane sú spáči, ktorí potrebujú spať 9-10 hodín denne. Individuálna je aj doba zaspávania. Niekto je v posteli už okolo deviatej večer, s tým že vstáva skoro ráno. To sú tzv. "škovránky", na druhej strane sú "sovy", ktoré pracujú dlho do noci a spánok si predlžujú ráno. Pokiaľ ide o dĺžku spánku poznáme veľkú individuálnu variabilitu.

Pri zariaďovaní spálne nezabudnite na vhodný výber farieb a dekorácií v spálni, zvoľte si jemné studené farby resp. farby,  ktoré na vás pôsobia upokojujúco. Vo svojej spálni by ste mali mať čo najmenej rušivých vplyvov, takže ak je to len trochu možné, premiestnite si televízor, počítač a iné technické zariadenia. Snažte sa zariadiť svoju spálňu čo najjednoduchšie, všetky nepotrebné veci si uložte so skríň.

A netreba zabudnúť aj na naše posledné jedlo, ktoré máme pred spaním. Tejto problematike sa budeme venovať v inom článku, čo kedy a čo určite nie. V každom prípade 5 zaručených receptov pre dobrý spánok sú tieto jedlá: cottage syr, ovsené vločky, arašidy a arašidové maslo, teplé mlieko, hrozno.
Cieľom tohto článku nie je odborný výklad, len možno taká pripomienka praktických návrhov, ako si skvalitniť život aj počas spánku.
(oh)