Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

Rodný môj kraj Zemplín

sirava

Rodný môj kraj, zo všetkých najkrajší, si môjmu srdcu najdrahší...

Slová tejto piesne vyjadrujú lásku človeka k jeho rodisku. Pre mňa je miestom najdrahším môj rodný Zemplín. Rozprestiera sa na východe Slovenska. Nachádzajú sa tu vysoké vrchy, porastené hustými zamatovo-zelenými lesmi, ale aj nížiny rovné ako dlaň.

 

Najvýchodnejším miestom Zemplína je Morské oko. Nedotknutá panenská príroda obklopuje číre jazero nazývané okom Vihorlatu. Akoby pohoriu Vihorlat ono nestačilo, stalo sa ochrancom aj druhej najväčšej vodnej nádrže na Slovensku. Mám na mysli Zemplínsku Šíravu, veľmi známu svojimi belasými vodami, v ktorých sa mihajú bojazlivé ryby i ďalšie sladkovodné živočíchy žijúce v tomto podnebnom pásme.

Ale Vihorlatu ani  to nestačí. Vo svojich lesoch stráži mohutné košaté stromy týčiace sa dovysoka. Taktiež je domovom pre mnohé druhy rastlín, skrášľujúcich túto malebnú krajinu, a útočiskom pre široké spektrum živočíchov. Je krásne prechádzať sa lesom, kde stromy šumia, akoby robili doprovod spievajúcim vtákom. Keď kráčam týmto územím, cítim tú radosť zo života, ktorý je vôkol mňa.

Poblíž Zemplínskej Šíravy, pod Viňanským hradom, sa rozprestiera Vinné jazero, so svojimi belasými vodami. Jeho okolie priťahuje pohľady nejedného turistu. Prechádzkou po tomto území nepohrdnú ani domáci. V letnom období sa obe vodné nádrže stávajú letoviskami pre mladých i starých. Nezabudnime ale ani na Sninské rybníky nachádzajúce sa  na druhej strane Vihorlatu.

Zemplín nie je krásny len za slnečných a teplých dní, ale aj v zime, keď mráz štípe až stromy praštia a snehové vločky tancujú v povetrí. Celá krajina je bielučká bielulinká, akoby pokrytá perinou od Perinbaby. A vtedy aj roztrúsené dedinky s dymiacimi komínmi pripomínajú rozprávkový svet. My, žijúci v takomto krásnom svete, si ani neuvedomujeme všetku túto krásu vôkol nás. A keď tma padne na túto krajinu, blyštia sa tu okienka domčekov, a nádherné malé svetielka na nekonečnej oblohe sprevádzané veľkým pánom oblohy-mesiacom.

Viem, že Zemplín je miesto, kde sa vždy rád vrátim, aj keby som bol na kraji sveta...

 

Hrady

Vodné plochy

Kultúra

  • Zemplínske múzeum v Michalovciach
  • Vihorlatské múzeum v Humennom
  • Vlastivedné múzeum v Trebišove
  • Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach
  • Medzinárodná galéria MIRO v Snine

Zaujímavosti

  • Najvyšší bod: Kremenec, trojhraničný (1 221 m n. m.)
  • Najnižší bod: miesto odtoku rieky Bodrog zo Slovenska (94,3 m n. m.)
  • Najstaršia obec: Ruská
boka