Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

Deň matiek ako ho poznáme dnes

Všetci vieme, na koho sa môžeme spoľahnúť od najútlejšieho detstva. Je to mama. Príroda nás obdarila inštinktom, ktorý nás k nej vedie, keď máme problémy, a jej dala „radar“, pomocou ktorého okamžite zistí, že sa necítime dobre. Mama spolu s nami prežíva našu radosť z úspechu, ale aj smútok zo sklamania. Ale ako sa cíti ona sama, čo vieme o jej smútku, nádeji... o jej citoch? Kedy naposledy sme ju rozosmiali či prišli za ňou bez toho, že by sme niečo chceli? Ruku na srdce, často sa to nestáva. Teraz máme príležitosť povedať mame, čo k nej cítime. Ak to nedokážeme slovami, môžeme využiť reč kvetín.


Ruža – kráľovná medzi kvetinami Rastliny, najmä kvety, majú čarovnú moc prezrádzať city. Dokážu spríjemniť stretnutie, povedať to dôležité, dokonca sú schopné zmierovať ľudí. Kvety sú vhodný dar na akúkoľvek príležitosť. Niektoré z nich vnímame takmer ako vtelenie emócií. Napríklad ruže už tradične víťazia v ankete kvetiny roku pre mamu – najmä tie červené.

Deň matiek ako ho poznáme dnes, sa dostal do povedomia až na začiatku 20. storočia vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. V roku 1907 jej zomrela milovaná matka, čo ju motivovalo ku kampani za celonárodný deň venovaný všetkým matkám. O dva roky neskôr oslavovali Deň matiek už v 45 štátoch USA a jeho popularita vyústila 8. mája 1914 ku uznaniu druhej májovej nedele americkým kongresom za Deň matiek. O kúsok neskôr vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson sviatok za celonárodný a spečatil to oficiálnym dokumentom.

U nás sa začal sviatok sláviť v roku 1923 vo vtedajšom Československu. Veľkú zásluhu na tom mala najmä dcére vtedajšieho prezidenta T. G. Masaryka, predsedníčka Československého červeného kríža Alica Masaryková. Krátko po druhej svetovej vojne sa ku moci dostali komunisti a tí „nahradili“ Deň matiek Medzinárodným dňom žien, ktorý sa lepšie hodil k ich ideológii (oslava pracujúcej ženy). Po nežnej revolúcii sa však obnovili mnohé pôvodné tradície a do kalendárov sa tak vrátil aj Deň matiek. Oslavuje sa vždy druhú májovú nedeľu, čo tento rok pripadá zhodou okolností na 8. mája, čo je deň, kedy tento sviatok v roku 1914 po prvý raz oficiálne uznal americký kongres.

Svojej mamičke iste urobíte veľkú radosť, keď si na tento sviatok spomeniete a poteší sa aj, keď ju obdarujete peknou kvetinou alebo sladkou bonboniérou. Pokiaľ však dávate prednosť praktickejším darom s dlhšou trvácnosťou a doposiaľ nemáte vytipovaný žiadny vhodný darček, prinášame vám niekoľko tipov na technologické vychytávky, s ktorými určite zabodujete. Takýto darček má jednu veľkú výhodu – Vašej mamičke vás pripomenie vždy, keď ho bude používať pri práci alebo zábave.