Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

Ondrej Hrabovský

Herliansky gejzír - národná prírodná pamiatka

Je unikátom medzi gejzírmi. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Od klasických gejzírov sa odlišuje nízkou teplotou vody, pretože je situovaný v oblasti so skoncenou vulkanickou cinnostou. Erupciu gejzíra spôsobuje oxid uhlicitý ( CO2 ). Gejzír v súcasnosti strieka do výšky 15 - 20 metrov s periódou 32 - 34 hodín, erupcia trvá 25 minút.

Celý článok

Jeseň kúzelné obdobie farieb

Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Je aj predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu. Jeseň prichádza pomaly, po horúcich letných dňoch sa k nám vkráda so svojim chladným počasím.

Celý článok

Kvalitný spánok – spôsob ako si udržať dobré zdravie

Radi spíte? Väčšina z vás určite odpovie, že áno. Mnohí z nás milujú spánok natoľko, že by sme vedeli prespať  ešte viac času ako doteraz, iní ho považujú za stratu času a ďalší by sa radi pridali k tej prvej skupine, ale pre spánok nemajú optimálne podmienky resp. im v tom bránia zdravotné alebo iné dôvody. Nakoľko je spánok dôležitý? Počas nočného spánku prechádzate každých 60 až 90 minút fázou, ktorú sprevádzajú rýchle pohyby očí. V tomto štádiu je mozog najaktívnejší a vedci sú presvedčení, že vtedy prebieha jeho regenerácia.
Celý článok

Vodné dielo GABČÍKOVO

Vodné dielo Gabčíkovo, pôvodne projektované  a stavané ako súčasť Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros, leží na Dunaji poniže Bratislavy, hlavného mesta Slovenskej republiky. Mesto leží v strede Euró­py v blízkosti hraníc s Rakúskom a Maďarskom. Ideálne spojenie je zaručené diaľnicami, železnicou, letecky i vodnou cestou po Dunaji.

Celý článok

WV na Slovensku oslávil už svoje 20 výročie

V minulých dňoch TA3  oslávila 10 výročie svojho vzniku,  Markíza 15 rokov existencie, ale  WV oslávil  20 výročie od svojho založenia. Je to jeden z najstarších a najstabilnejších podnikov na Slovensku od zmeny režimu na Slovensku v roku 1989.

Celý článok

Pár rad ako prežiť extrémne horúčavy

V dňoch, keď teploty sú extrémne vysoké je potrebné : Dodržiavať pitný režim - dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, piva, alkoholu, kávy.

Celý článok

Stránka 1 z 6